CIAT Kroměříž

Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží – CIAT Kroměříž

Myšlenka „tradičních zápřeží“ vznikla z dlouhodobého zájmu generací nadšenců pro zápřež proto, aby se vozatajství, které po dlouhý čas bylo a stále je ve stínu sportovní zápřeže, vrátilo ke svým kořenům. Elegance a krása kočárového ježdění bude tímto novým typem soutěží zachována. Cílem je zapřahat tradičním, citlivým a funkčním způsobem. A také zachovat, udržovat a rozvíjet hipomobilní dědictví, tedy kočáry a postroje tak, aby mohlo být užíváno a předváděno v činnosti veřejnosti, která je takto nikdy v muzeu neuvidí, a nebo dosud neviděla vůbec.

První akce tohoto druhu v České republice se uskutečnila o víkendu 28. až 29. září 2019 v překrásném prostředí kroměřížského zámku a jeho zahrad. Tento klenot mezi českými památkami byl v současné podobě postaven v druhé polovině 17. století a je zapsán na seznamu památek UNESCO. S jezdectvím jej spojuje mimo jiné kvalitní chov, který měl v Kroměříži obrovskou tradici. Pravidla této zbrusu nové akce se přiblížila zpět původnímu formátu klání spřežení a není tomu tak dávno, co byla i ve sportu nedílnou součástí prohlídka kočáru.

Nešlo však o technické parametry spřežení, ale šlo o celkové posouzení ekvipáže, tedy vzhledu kočáru, postrojů, kočího i přísedících. Za to už se tentokrát v Kroměříži rozdávaly první body. Zcela výjimečné pak byly počty koní, které bylo možno zapřáhnout. Účastníci se mohli hlásit se zápřahy od jednoho až do šesti koní.  Co se týká typů kočárů, jež nesmí být sportovní, tedy maratonské, tam si milovníci historie přišli na své. Vždyť některé povozy předvedené divákům v Kroměříži byly i více než 130 let staré... (úryvek z reportáže publikované portálem jezdci.cz)


2023


2019